Felszólaltam a parlamentben a melegétel program folytatása és kiterjesztése érdekében. Ugyanakkor kértem, hogy a kormány támogassa az iskolákat, hogy megfelelő körülményeket tudjanak kialakítani a melegétel elfogyasztása érdekében, hiszen a program egyik célja az egészséges étkezés.


Idén is megrendezésre került Kárpát-Medencei Magyar Képviselők Fóruma az Országházban. Fontos, hogy találkozzunk, és átbeszéljük a magyar nemzetet érintő kérdéseket.


Bukarestben a parlamenti munka mellett van még egy kiemelten fontos terület, ahol napról napra dolgozunk. Ma az Energiaügyi Minisztériumban, valamint a Európai Beruházások és Projektek Minisztériumában jártam, ahol az önkormányzatok munkája során felmerült és rám bízott problémákra kerestünk megoldásokat az illetékesekkel.


Megvédjük a gyerekeket!
A tanügyi szakbizottságban pozitívan véleményeztük azt a törvénytervezetet, amely betiltaná a játéktermek üzemeltetését az oktatási intézmények 300 méteres közértében.


Megvédjük a gyerekeket!
A tanügyi szakbizottságban pozitívan véleményeztük azt a törvénytervezetet, amely betiltaná a játéktermek üzemeltetését az oktatási intézmények 300 méteres közértében.


Meghatározta az őszi parlementi célkitűzéseit az RMDSZ képviselőházi és szenátusi frakciója, kiemelt figyelmet fordítva az erdővidékieket is nagy mértékben sújtó illegális legeltetés visszaszorítására.
-Csak akkor lehet megvédeni az emberi életeket ott, ahol a medvepopuláció elszaporodott, ha egy megfelelő vadgazdálkodást szorgalmaznak, ezért törvényben szabályoznák a medveállományra vonatkozó prevenciós kvótákat.
-Szorgalmazzuk a jelenleg regionálisan működő hatóságok megyei szintre történő visszahelyezését. (Adó és Pénzügy, Fogyasztóvédelem)
-Új urbanisztikai törvénykönyv kerül elfogadásra az elkövetkező ülésszakban, továbbá meg kell teremteni a lehetőséget a helyi közigazgatási egységeknek arra, hogy saját támogatási rendszert dolgozzanak ki, amely által a helyi lakóközösségek korszerűsítő munkálatokat tudnak végrehajtani az lakóépületeken.
- Meg kell teremteni a jogi keretet arra, hogy az Adó és Pénzügyi Hivatal átvehesse az önkormányzatok szintjén befizetetlen adók behajtását. Minden esetben azok az önkormányzatok kell részesüljenek a személyi jövedelemadóból, amely önkormányzatok területén dolgoznak az alkalmazottak és nem ott, ahol a munkaadó központi székhelye van.
-Törvényes keretet kell kidolgozni az egyszülős családok és az ikreket nevelő szülők támogatására, valamint prioritásként kell kezelni a védőnő-hálózat kiépítését. A koraszülött csecsemőket nevelő szülők két év helyett három év gyermeknevelési szabadságot kell kapjanak. Nagycsaládosok gyerekeinek alanyi jogon járó ösztöndíjakat kell biztosítani, fiatal családosoknak pedig jelzáloghitelek kamattámogatására kell támogató intézkedéseket kidolgozni.
-A kiskorúak szülői beleegyezés nélkül részesülhessenek a kábítószerfogyasztás kezelésére irányuló pszichológiai szaktanácsadásban, hiszen jelenleg csak 3 alkalommal vehetnek részt a hatóságok által szervezett tájékoztatón, majd ezt követően a folytatásban szülői beleegyezésre van szükség, amely a legtöbb esetben elmarad.
-A helyi termékek előtérbe helyezése érdekében lehetőséget kell teremteni a termelőknek arra, hogy feltüntessék a helyi termék megkülönböztetését az élelmiszereiken, valamint olyan serkentő jogszabályokra van szükség, amelyek fellendítik a faluturizmust.
-Biztonságos közutak érdekében szükség van egy olyan prevenciós törvénykezdeményezésre, amely nemcsak a közúti szabályok szigorításán alapszik, hanem a felelősségre vonás rendszerét is szabályozza.
-Egyszerűsíteni kell a telkek szisztematikus nyilvántartásba vételével a bejegyzési eljárást, így gördülékenyebb lesz az ingatlanbejegyzés folyamata.


Biró Rozália: az EU jövőjéről szóló záródokumentum a nemzeti kisebbségekről is kell szóljon

Az Európai Unió intézményei tavaly május 9-én útjára indították a Konferencia Európa jövőjéről elnevezésű eseménysorozatot, amelynek célja közelebb vinni az Európai Uniót a lakossághoz, továbbá egy hatékony és konstruktív párbeszéd kialakítása az EU állampolgáraival az Unió jövőjéről. Az állampolgárok által különböző témakörökben az Unió jobbá tétele céljából megfogalmazott javaslatok egy egységes dokumentum alapját szolgálják. Március elejéig mintegy 6048 eseményt szerveztek meg, melyek következtetéseit a futureu.eu felületre töltötték fel.


A szakbizottsági ülésen jóváhagytuk a tanügyminisztérium költségvetését a 2022-es évre.

A minisztérium költségvetése 29.98 milliárd lejt tesz ki, ami 7,25 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest. Ez azt jelenti, hogy a következő évben a tanügyminisztérium a GDP 2.28 százalékából gazdálkodhat. A tanügyi alkalmazottak számára 4 százalékos fizetésemelést irányoz elő a tárca.

Holnap lesz a végszavazás a plénumban a költségvetésről, amely szentesíti a szakbizottsági döntést.


Az első év parlamenti munkájáról számoltunk be a sajtó képviselőinek. A parlamenti munka mellett beszéltünk az elmúlt év kiemelten fontos kérdéseiről, az érdekképviseletről, illetve a csapatban dolgozás fontosságáról. Beszámolómban az oktatás, az egyházak, a medvekérdés és az illegális legeltetés kérdéseit emeltem ki, nyomatékosítva, hogy a közösségünknek fontos kérdéseket törvényhozási szinten lehet a leghatékonyabban kezelni. Ezért is fontos, hogy ott legyünk, ahol a törvényeket hozzák, szóljunk bele a döntésekbe.

Az RMDSZ-nek fontos az oktatás minőségének és körülményeinek javítása

Megszavaztuk és törvényi erőre emelkedett a kormány 91/2021-es rendelete, amely jóvá hagyta, hogy a 2021-2022-es iskolai évben is Romániában 150 iskolában a gyermekek meleg ételt kapjanak.

A törvénytervezet vitájában hozzászólásomban kiemeltem, hogy a programot ki kell terjeszteni az összes iskolára és ki kell egészíteni egy afterschool programmal, amely biztosítja a gyerekeknek az étkezést és a házifeladatok elvégzését szakfelügyelet mellett.

Kovászna megyében 3 tanintézmény, a málnási, a berecki és a mikóújfalusi iskolák vesznek részt a programban.

Az RMDSZ-nek fontos a magántulajdon és az emberek védelme.

Az Emberijogi bizottság mai ülésén Tánczos Barna Környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter előterjesztésére pozitívan véleményeztük a büntetőtörvénykönyv 257-es cikkelyének négyes bekezdésének módosítását, amely az erdészek ellen elkövetett bűncselekményeket hivatott visszaszorítani munkavégzésük során.

Tanügyi szakbizottsági ülés.

168387602_181717503621842_6245855368534382211_n.jpg

Közvita zajlott a pszichológusok jogállását rendező törvénytervezetről a tanügyi biztottságban.

162720438_3869198026449616_6637202078047655431_n.jpg

Az országos fejlesztési alap nyújtotta lehetőségekről, tervekről, projektekről egyeztetett Háromszéken Hegedüs Csilla, az európai alapok minisztériumának államtitkára, Tamás Sándor megyei tanácselnök, Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere és Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

cikk_foto_Kocsis_B_Janos-kovasznai_talalkozo_2021_03_17-7162.jpg

Székelyföld ismételten kiáll az európai kisebbségvédelem, a Minority SafePack és a nemzeti régiós kezdeményezés mellett.

safe_image.jfif

A képviselőház házbizottsága kedden elutasította azt a javaslatot, hogy az alsóház emberi jogi, vallási és kisebbségügyi bizottságán belül alakuljon egy albizottság, amely a Kovászna, Hargita és Maros megyei románok problémáival foglalkozik.

cikk_bike-ride_t20_NQm8Rl.jpg

Törvénymódosítást dolgozott ki és iktatott a parlamentben az RMDSZ a kerékpárutak pontos definiálására és kategorizálására. Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezető-helyettese, a törvénytervezet egyik kidolgozója elmondta, hogy erre a pontosításra azért volt szükség, mert a jelenlegi jogrendszer nem tér ki a kerékpárutak pontos definiálására, így az önkormányzatok nem tudtak EU-s vagy más hazai támogatásokat lehívni annak érdekében, hogy bővítsék a kerékpárutakat.

WhatsApp Image 2021-04-20 at 11.05.19.jpeg

Ma a tanügyi szakbizottságban jóváhagytuk a sportegyesületekben leigazolt gyerekek számára az értékutalványokat. 300 lej nem sok, de segítség a szülők számára!

Május 14-én, Zöld Pénteken indul a háztartási gépek roncsprogramja!

„A Környezetvédelmi Alapból finanszírozott háztartási gépek roncsprogramja, amelynek idén rekordnagyságú, 75 millió lej a költségvetése és hozzávetőlegesen 200 000 kedvezményezett támogatását teszi lehetővé,  abban nyújt segítséget, hogy az emberek a sokat fogyasztó, régi háztartási gépeiket újabbakra, energiatakarékossabbakra cseréljék” – mutatott rá Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter május 11-ei sajtótájékoztatóján. 

 

A miniszter elmondta, idén is kilenc termékre lehet támogatást igényelni: mosógépre, mosogatógépre, hűtőszekrényre, ruhaszárítógépre, klímaberendezésre, televízióra, porszívóra, laptopra és táblagépre.

 

Az energiaosztályok az európai besorolás alapján változtak, és az utalványok értéke is módosult:

 

●     400 lej mosógépekre (akár szárítóval rendelkezőkre is), amelyek legalább a C energiahatékonysági osztályba tartoznak az új besorolás szerint;

●     400 lej mosogatógépekre, amelyek legalább a D energiahatékonysági osztályba tartoznak az új besorolás szerint;

●     400 lej klímaberendezésekre (akár a hordozható változatokra is), amelyek legalább az A++ energiahatékonysági osztályba tartoznak a régi besorolás szerint;

●     400 lej hűtőszekrényekre, fagyasztókra, hűtőládákra, amelyek legalább az E energiahatékonysági osztályba tartoznak az új besorolás szerint;

●     400 lej televíziókra, amelyek legalább az E energiahatékonysági osztályba tartoznak az új besorolás szerint;

●     400 lej ruhaszárítógépekre, amelyek legalább az A++ energiahatékonysági osztályba tartoznak a régi besorolás szerint;

●     200 lej porszívókra, amelyek éves fogyasztása kevesebb mint 43 kWh;

●     500 lej laptopokra;

●     300 lej táblagépekre.

 

„A korábbi évek tapasztalataiból tanulva, idén szakaszokra bontjuk a háztartási gépek roncsprogramját” – jelentette ki Tánczos Barna és ismertette a program menetét.

 

Május 14-én, pénteken 10 órától május 21-e, péntek 10 óráig lehet regisztrálni a Környezetvédelmi Alap honlapján. A regisztrációhoz szükséges adatok: név, település, megye, személyazonosító szám (CNP), ímélcím, telefonszám. A regisztrálás után lehetővé válik az utalvány felhasználásához szükséges dokumentumok feltöltése: fénykép a személyazonossági igazolványról és a felelősségvállalási nyilatkozat, amelyet az alkalmazás automatikusan félig ki is tölt.

 

Május 21. és június 3. között a régi mosógépeket, mosogatógépeket és

hűtőszekrényeket lehet leadni, június 4. és 17. között a televíziókat, laptopokat és táblagépeket, június 18. és július 1. között pedig a klímaberendezéseket, a ruhaszárítógépeket és a porszívókat. Az ezekért járó vásárlási utalványokat a Környezetvédelmi Alap honlapjáról lehet majd letölteni (www.afm.ro). Az utalványokat 15 napon belül kell levásárolni a programban résztvevő áruházakban és boltokban.

 

Egy használt háztartási gépet ugyanazon termékkategóriába tartozóra lehet cserélni. Kivételt képeznek a mosogatógépek és a ruhaszárítók, amelyekért cserébe bármilyen más, régi háztartási gépet le lehet adni. A laptopokra és táblagépekre fordítható utalványért pedig régi számítógépet vagy a programban szereplő más háztartási gépet kell leadni, nem pedig laptopot vagy táblagépet.

 

Egy feliratkozó minden egyes termékkategóriára igényelhet egy-egy vásárlási utalványt.

 

A szakaszokban zajló lebonyolítás és az ezekre külön megszabott költségvetés megakadályozza azt, hogy megismétlődjön a 2019-es forgatókönyv, amikor a program költségvetésének több mint 40 százalékát új televíziók vásárlására fordították a programban résztvevők. A szakaszok 14 napig tartanak, vagy addig, amíg az arra szánt költségkeretet ki nem merítik.

 

Miután mindhárom periódus lejár, ha lesznek fel nem használt utalványok, akkor ismét elölről kezdődik a folyamat a regisztrációt is beleértve.

 

A programban résztvevő kereskedők listája, amely folyamatosan frissül, elérhető a Környezetvédelmi Alap honlapján.