A parlamenti munka első évében négy, kiemelten fontos problémán dolgoztunk sok más mellett: az iskoláink jobb működésének elősegítésén, az egyházaink támogatásán, a medveprobléma megoldásán, és az illegális legeltetés felszámolásán.

 

Első témaként az iskolák támogatását szeretném megemlíteni, mivel gyermekeink jövője mindig a legfontosabb szempontok között kell legyen. Kiemelném, hogy az előző és a jelenlegi kormányprogram tartalmazza a kisebbségi oktatásban megszerzett jogok garantálását, emellett a román nyelv elsajátításának megkönnyítésére különböző programokat javasol. Az eddig megvalósult differenciált tananyag, amely a kisebbségek számára volt elérhető román nyelvből ki lesz terjesztve az általános iskoláról a középiskola végéig fokozatosan, ami azt jelenti, hogy a diákok az új anyagból fogják a vizsgaanyagot megkapni. 

Csíkszeredában meg fog alakulni egy kutatási és innovációs iroda(Nemzeti Oktatáspolitikai és Értékelési Központ keretén belül), amely a kisebbségi oktatás kerettantervét hivatott időszakosan felülvizsgálni, emellett feladatuk lesz a vizsgatételek kidolgozása is.

Az általános kormányzati részvétel mellett több törvénykezdeményezést is támogattam. Azokban a tanintézményekben, ahol a diákok 25%-a hátrányos helyzetű családból származik, oda alkalmazzanak szociális munkást. Ez fontos a hátrányos helyzetű gyermekek felzárkóztatása szempontjából, ugyanis a társadalmi szakadékot szakszerű segítségnyújtással lehet áthidalni, megteremteni az előrelépés lehetőségét a gyermekek számára.  

Ezen felül nagyon fontos kiemelni, hogy az előző évek folytatásaként biztosítjuk a melegétel programot 150 tanintézményben, amely fontos lépés az tanintézmények minőségi fejlesztésének folyamatában. Ez a program a tanulmányok szerint csökkenő tendenciát idézett elő az iskolaelhagyás problémájában, minimalizálta a hiányzásokat és elősegítette a gyermekek egészséges étkezését. Emellett szükségesnek tartjuk az afterschool program bevezetését is, amely szakfelügyelet melletti házifeladat elvégzését, és a gyermekek biztonságágát próbálja szavatolni az iskola keretében való tartással.

 A következő fontos lépés a könyvek, tankönyvek, oktatási anyagok minél szélesebb körben való hozzáférhetősége, ezért támogattam a tankönyvek és az oktatási anyagok áfájának 19-ről 5 százalékra való lecsökkentését. Ez érvényes mind a nyomtatott, mind a digitális formában elérhető tananyagokra, ezáltal, az árcsökkenést figyelembe véve sokkal szélesebb körben lesznek elérhetőek.

A harmadik kezdeményezés, amit meg szeretnék itt említeni, az elsősorban a szülőket érinti, viszont a gyermekek lesznek a haszonélvezői. A kezdeményezés értelmében a szülő jogosult a szabadnapra, amennyiben a gyermekét valamilyen okból nem tudja iskolába küldeni. (betegség, hatósági intézkedések)

 

A második téma az egyházaink támogatása. Sikerült a bibarcfalvi református templomban található Szent László freskó felújítására -a református egyházzal közösen- százezer lejes támogatást szerezni, amely a bukaresti intézményekkel való kapcsolat kiépítésének köszönhető. Ez a nagyméretű, a 15. század környékén készített freskó történelmi jelentőséggel bír, ezért nagyon fontos megmenteni. Szeretném kiemelni, a magyar kormány szerepét, ugyanis jelentős támogatást nyújt a történelmi egyházainknak. Ez azt jelenti, hogy ha nincs helyi vagy országos alap, ami támogatná a felújításokat, van, akihez fordulni, hiszen láthatjuk, hogy minden jó ügy mellé odaáll a magyar állam. A következendőkben is éberek leszünk, ahol segítségre szorulnak egyházaink, mindenhol megpróbálunk segíteni.

 

Harmadikként rátérnék a legnagyobb problémára, amely minden nap sajnos látható nyomokat hagy nem csak Erdővidéken, Kovászna megyében, hanem a teljes Közép Erdélyi régióban, ez pedig a medveprobléma. Amint tudják, a medvepopuláció jelentős túlszaporodása napi problémát jelent az itt élő emberek számára. Nem csak gazdasági kárt okoznak, hanem bemerészkednek a lakó övezetekbe, betörnek házakba, nyaralókba, komoly veszélyt jelentve az emberek életére.

 Fontos kiemelni, hogy törvényhozás szintjén ez idáig semmilyen módon nem volt kezelve a medvekérdés. Kormányzati szerepünket kihasználva, lépésről lépésre haladva, nagy ellenszélben próbáljuk törvényekkel megvédeni az embereket és a gazdaságokat. Megmozdulást szerveztünk a gazdaszervezetekkel közösen városainkban és Bukarestben is, kérdést tettünk fel a miniszternek, személyesen találkoztunk vele, aki ennek hatására sürgősségi kormányrendelettel szabályozta a medvetámadások és betörések kezelésének módszertanát. Ez a rendelet lehetővé tette, hogy a megfelelő protokoll szerint eljárva a vészhelyzeti bizottság eljárjon az állattal szemben belteleken, ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a törvényi erőre való emelés keretén belül készül a módosítás, amely lehetővé teszi az agresszív medvék külteleken való kezelését, eltávolítását sürgősségi esetekben.

Országos szinten 108 beavatkozás volt medveügyben, amelyből 6 kilövéssel végződött.

A negyedik probléma a legeltetés kérdése. Az illegális legeltetés megnehezíti, szélsőséges esetben ellehetetleníti a mezőgazdaságban dolgozó emberek munkáját. Az állatok letarolják a növényi kultúrákat, kisajátítják a mezőgazdasági területeket, így a tulajdonosai nem tudnak termelőtevékenységet végezni rajta. Az elmúlt 20 évben számtalan panasz érkezett a tulajdonosok részéről a polgármesteri hivatalokhoz, rendőrségekhez, több ATOP (Területi Közrendészeti Hivatal) gyűlésnek is témája volt, de a problémát nem tudták megoldani. Több esetben felügyelet nélkül hagyott állatsereg okoz problémát, és ezt nem engedhetjük. Meg kell védeni a termelőket és a földtulajdonosokat, eddig erre nem volt törvényes keret, amely katalizátora volt a problémáknak, személyes konfliktusoknak.

Ennek érdekében törvénytervezetet készítettünk, amely átláthatóan és egy törvényben rendezi az illegális legeltetést. A törvényalkotás fázisaiban egyeztettünk a károsultakkal, polgármesterekkel, megyei tanáccsal és az illetékes szervekkel, hogy olyan törvény szülessen, amely a köz érdekét szolgálja. A törvény beterjesztését gátolta a kormányválság, de reményeink szerint ebben a parlamenti ülésszakban sor kerül rá.