Meghatározta az őszi célkitűzéseit az RMDSZ

Interjú Gál Károly parlamenti képviselővel

Miután a tavaszi ülésszak végén a szociáldemokrata és nemzeti liberális pártok kiszorították az RMDSZ-t a kormányból, az új, ellenzéki politikai helyzethez igazodva a Szövetség képviselői és szenátorai együttes frakcióülésen határozták meg a parlamenti csoport jogalkotási irányát. Az őszi ülésszak prioritásait Gál Károly, parlamenti kép viselő ismertette lapunknak.

- Képviselő úr, melyek azok a témák, amelyekre az RMDSZ koncentrálni fog az őszi ülésszakban?

- Fontosnak tartjuk a kormány által javasolt megszorító intézkedésekkel szemben az önkormányzatok támogatását, ugya nakkor célunk a helyi gazdaságok segítése különböző támogatások által, a családtámogatási rendszer kibővítése, hiszen figyelmet kell fordítani az egyszülős családokra és szeretnénk segíteni a nagycsaládosokat az alanyi jogon járó ösztöndíj bevezetésével. Az emberi élet védelmének érdekében célunk a medvekérdés rendezése, valamint folytatjuk a munkát illegális legeltetés visszaszorítása érdekében.

- Hogyan érintik az önkormányzatokat az őszi parlamenti ciklus jogalkotási prioritásai?

- Az RMDSZ parlamenti csoportjának célja olyan törvénytervezetek kidolgozása, amelyek közelebb hozzák a közigazgatást az állampolgárokhoz, helyreállítják a központi hatóságok és az állampolgárok, valamint a kis- és középvállalkozások között megingott bizalmi kapcsolatot. Az önkormányzatok hatáskörei nem változhatnak a megszorító intézkedések nyomán, és a jövő évi költségvetés kidolgozása során is hangsúlyt kell fektetni a megfelelő működésük biztosítására. Az új ülésszakban egy új urbanisztikai törvénykönyv kerül elfogadásra, továbbá meg kell teremteni a lehetőséget a helyi közigazgatási egységeknek arra, hogy saját támogatási rendszert dolgozzanak ki, amely által a helyi lakóközösségek korszerűsítő munkálatokat  tudnak végrehajtani az lakóépületeken. Meg kell teremteni a jogi keretet arra, hogy az Adó és Pénzügyi Hivatal átvehesse az önkormányzatok szintjén befizetetlen adók behajtását. Minden esetben azok az önkormányzatok kell részesüljenek a személyi jövedelemadóból, amely önkormányzatok területén dolgoznak az alkalmazottak és nem ott, ahol a munkaadó központi székhelye van.

Hogyan kívánják segíteni a helyi gazdasági élet szereplőit?

- A helyi gazdaságokat, illetve mezőgazdasági egységeket segítő és serkentő törvényt kell kidolgozni, hiszen ezek a vidéki önkormányzatok gazdasági motorjaként szolgálnak. Törvényes keretet kell biztosítani a napszámosok foglalkoztatására is. A helyi ter mé kek előtérbe helyezése is egy fontos szempont számunkra, ezért meg kell adni a lehetőséget a helyi termelőknek, hogy megkülönböztető jelzést helyezzenek el a termékeken, illetve jogszabályokat kell hozni, hogy a faluturizmus fellendüljön településeinken.

- Az RMDSZ országos programjának az egyik kiemelt pontja a családok támogatása. Mit próbálnak elérni ezen a területen?

- Több részre bontanám. Először is, törvényes keretet kell kidolgozni az egyszülős családok és ikreket nevelőszülők támogatására, valamint prioritásként kell kezelni a védőnő hálózat kiépítését. Fontosnak tartom azt is, hogy a koraszülött csecsemőt nevelő szülők két év helyett három év gyereknevelési szabadságot kapjanak, illetve a nagycsaládosok gyerekeinek alanyi jogon ösztöndíjakat kell biztosítani.

Fontosnak tartom a fiatalok és kiskorúak esetében is a kábítószer használat visszaszorítására tett lépéseket, ezért a kiskorúak részesülhessenek szülői beleegyezés nélkül a kábítószerfogyasztás kezelésére irányuló pszichológiai szaktanácsadásban. Azért van erre szükség, mert a jelenlegi törvények szerint 3 alkalommal vehetnek részt a hatóságok által szervezett tájékoztatón, majd ezt követően szükséges a szülői beleegyezés, ami a legtöbb esetben elmarad.

- Melyek azok a törvényhozási prioritások, amelyek közvetlenül érintik Erdővidéket?

- Az Erdővidéket is súlyosan érintő illegális legeltetés visszaszorítása kiemelt ügynek számít az őszi ülésszakban is. Jelenleg azon dolgozunk, hogy a Szövetség kiszorítása után felállt új kormány miniszterével is közös nevezőre jussunk a kérdésben. A szenátus mezőgazdasági bizottságában és a plénumban is elfogadásra került a törvénytervezet, azon dolgozunk, hogy a képviselőház mezőgazdasági szakbizottságban is pozitív véleményezést kapjon.

Ellenszélben kell dolgozni, hiszen a juhászok egy csoportja is aktívan tevékenykedik országos szinten a törvénytervezet megakasztásán, de mi megyünk előre.

A másik nagyon fontos kérdés, ami közösségünket hátrányosan érinti, az elszaporodott medveállomány kezelése. Szükség van egy megfelelő vadgazdálkodási tervre, szorgalmazzuk, hogy törvény szavatolja a medveállományra vonatkozó prevenciós kvótákat, ezzel megvédve az emberi életet az egyre agresszívabb vadaktól.