Tisztelt vendégek, résztvevők, erdővidékiek

 

Szeretném elmondani, hogy mikor résztvettem Csernátonban az aratóünnepségen, megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy mi erdővidékiek is be kell kapcsolódjunk a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem – össznemzeti gazdaösszefogásba.

Örvendek, hogy már forog a malomkerék, és ez az 1700-as években épített kisbaconi vízimalom fogja megőrölni az Erdővidéken termelt búzát. Ahogyan hajdanán ezt a vízimalmot is összefogással és többen építették a mestergerenda tanúsága szerint, úgy a mai búzaőrlés is több ember összefogásának, munkájának az eredménye.

A 15 millió búzaszem egy nagyon erős jelkép, amely a nemzeti összetartozást, az összefogást, a jövőbe vetett hitet, az újrakezdés lehetőségét jelenti. Az erdővidéki gazdák a kitartás, a megfeszített munka, a föld szeretetének, de ugyanakkor az önzetlenség, a segítő szándék jelképei.

A mezőgazdaság és a föld megtartó ereje éppen itt, Erdővidéken bizonyult a legerősebbnek, hiszen az elmúlt 30 évben és a bányaipar összeomlása után sok-sok embernek biztosított megélhetést, és lehetőséget az itthonmaradásra.

Mi erdővidékiek büszkék vagyunk hagyományainkra, és kiemelten fontos a család köteléke. Nehéz helyzetben a család jelenti azt a biztos pontot, amely támpillére közösségünk megmaradásának. Ennek az összefogásnak is kedvezményezettjei a gyerekes családok és a baróti kórház.

Közösségünk is olyan, mint egy búzamező, ahol a kószáló állatok kitapodhatnak egy-két búzaszálat, de a fagy hatására megbokrosodik, megerősödik, hogy majd aratáskor, az őrléskor és a kenyérsütésnél biztosítsa jövőnket.

Köszönöm a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének a szervezést, köszönöm Komporály Sándor magyarhermányi gazdálkodónak a búzaadományt, köszönöm a kisbaconi házigazdáknak, Keresztes Domokosnak az őrlést és minden kisbaconi, magyarhermányi, székely embernek, hogy részt vesz a mai felemelő ünnepen!

Kisbacon, 2021. október 2